Umývanie žalúzií môže byť hračkou: Osvojte si naše užitočné tipy!

17. júna 20210

Vhodných postupov ako sa popasovať so špinou medzi žalúziami, je veľa. Ktorý bude ten najvhodnejší pre vás?

Žalúzie sú skvelým pomocníkom, keď potrebujete dať stopku slnečným lúčom alebo si užívať súkromie bez zbytočných pohľadov okolia. Ako ich vyčistiť tak, aby vás to nestálo veľa času a energie? Väčšina ľudí sa k očiste žalúzií odhodlá tak raz za rok, a to vo chvíli, keď už je na nich špina vidieť. Rozhodne tento proces spojte s umývaním okien, urobte to ako prvý krok, skôr než sa pustíte do skiel či rámov. Aký postup môžete zvoliť?

Povysávať či umyť?

Ak sú žalúzie len zaprášené, môžete prach utrieť napríklad švédskou utierkou alebo starou mäkkou ponožkou. Môžete to tiež vyskúšať vysávačom, no výkon sania stiahnite na minimum, aby vysávač nepoškodil lamely. Dobrým pomocníkom sú špeciálne kefky s mäkkou vrstvou, zvládnu vyčistiť aj niekoľko lamiel súčasne. Na trhu nájdete dvoj i päťprvkové typy. Dvojlamelové pracujú podobne ako kliešte a môžete ovládať silu stisku – tlaku na lamely. Môžete ich použiť na suché i mokré čistenie. Suché čistenie – vysávanie alebo utretie prachu, sa hodí len v prípade žalúzií, na ktorých nie je usadená mastná špina. Ak takú objavíte, mali by ste pri čistení zvoliť mokrý postup.

Ako umývať žalúzie

Ako si uľahčiť mokrý postup?

Na umývanie žalúzií mokrou cestou sa oplatí použiť handričku z mikrovlákna. Tento materiál nezanecháva šmuhy a dobre absorbuje prach a špinu. Veľmi praktické je použiť prípravok, ktorý nielen vyčistí, ale následne aj odpudzuje prach a nečistoty. Trik na nezaplatenie? Nasaďte si mokré bavlnené rukavice a prsty použite ako čističe lamiel. Pri umývaní žalúzií oceníte aj savú ponožku, ktorá nezanecháva chĺpky. Navlečte si ju na ruku a prechádzajte po jednotlivých lamelách. S parnými čističmi sa neoplatí experimentovať. Para na žalúziách kondenzuje a steká, vysoká teplota môže navyše niektoré materiály lamiel či ich mechanizmov poškodiť.

Ako sa vyhnúť odtlačkom na skle?

Snažíte sa umyť žalúzie tak, aby ste nezašpinili okno? Aj keď používate len vlhkú handru, odtlačkom na skle sa pravdepodobne nevyhnete. Práve z tohto dôvodu mnohí žalúzie radšej snímu a sprchujú, alebo ich umyjú napríklad na záhrade, kde potom aj uschnú. Ak sa vám ich nechce snímať, existuje obľúbený spôsob ako ich zbaviť nečistôt. Sklopte žalúzie na jednu stranu a umyte ich plošne odhora nadol vlhkou handrou pomocou odmasťovacieho prípravku. Potom ich preklopte na druhú stranu a opäť umyte. Osušte, otočte späť a utrite suchou handričkou. Kontrola je jednoduchá. Dajte lamely do vodorovnej polohy a pozrite, či ste utreli jednotlivé kúsky precízne.

Ako sa starať o žalúzie

Najprecíznejší spôsob je najzdĺhavejší

Áno, na mysli máme umývanie jednej lamely po druhej. Ide o dôkladný spôsob, vďaka ktorému vyčistíte lamely naozaj najlepšie. Sklo sa vám síce zašpiní, no aj tak ho budete umývať, takže tento fakt nehrá až takú veľkú rolu. Podarilo sa vám umyť lamely, no zašpinili ste touto činnosťou šnúrky, ktoré lamely ovládajú? Ak trváte na stopercentnej čistote, neostane vám asi nič iné, len žalúzie sňať a dobre osprchovať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky?

Buďte pravidelne informovaný o našich novinkáchPrihláste sa na odber newslettera

    +421 915 879 645 herplast@herplast.eu