Ako najlepšie umyť okná?

27. júla 20210

Čisté okná sú vizitkou domácnosti, táto aktivita však patrí medzi najneobľúbenejšie činnosti. Ako zbaviť okná nečistôt najjednoduchšie a najefektívnejšie?

Po tom, čo z okien zložíte žalúzie, závesy, garniže, kvety a dekorácie z parapetov, prídu na rad okenné rámy. Nenechávajte ich čistenie na koniec, zašpinili by ste si okenné výplne a všetka práca by vyšla nazmar. Rámy umývajte vždy zhora nadol navlhčenou handričkou s trochou jemného saponátu, vysušte ich suchým kusom látky. Keď sú čisté, vymeňte si vodu vo vedre.

Ako na samotné sklá?

Špongiu si namočte do čistej vody s kvapkou čističa a na oknách vytvorte bohatú penu. Keď odstránite usadeniny a nečistoty, vezmite si na pomoc stierku. Tú ťahajte súvisle po čo najväčšej ploche okna, ťahy opakujte podľa potreby nielen zhora nadol, ale napríklad aj zľava doprava. Aby vám šmuhy nerobila samotná stierka, udržujte ju po celý čas čistú. Ako? Po každom ťahu ju utierajte čistou handrou, aby na nej neostala žiadna špina. Ak vám v rohoch stierka vytvorí tenké čiary, opatrne ich rozleštite papierovou utierkou. Pri umývaní okien nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli okná poškriabať a znehodnotiť. Okná umývajte zásadne na jar alebo v lete, nikdy nie v mrazivom počasí.

Ako na umývanie okien

Aké pomôcky na umývanie okien by vám nemali chýbať?

Najväčšiu službu vám okrem čistej vody pri umývaní okien preukáže stierka, najlepšie typ s výmennou gumovou lamelou. Zíde sa vám aj špongia na umývanie áut, pomocné bývajú aj schodíky alebo rebrík. Vezmite si aspoň tri handry, ktoré nepúšťajú chlpy. Medzi ďalšie obľúbené pomôcky patria okenné vysávače. Fungujú na podobnom princípe ako stierka, no vodu z povrchu okien rovno odsávajú do malej nádobky. Mnohé priamo obsahujú aj čistič, takže okná zároveň umývajú aj leštia. Existujú tiež špeciálni roboti na umývanie okien, ponuka trhu je široká.

Umývanie okien jarou

Umývať okná klasickou „jarou“?

Jedni hovoria áno, druhí nie. Okolo umývania okien jarou panuje na internete mnoho diskusií. Ako to teda je, umývať okná jarou, či neumývať? Neumývať! Klasický saponát okná na prvý pohľad dobre umyje, no zanecháva na sklách šmuhy, ktoré sa objavia, až keď vyjde slnko. Zvoľte špecializované prostriedky na báze obyčajného octu, prípadne špeciálne prípravky na čistenie, ktoré zoženiete bežne v drogérii. Dômyselným a veľmi účinným pomocníkom, sú mokré utierky určené na umývanie sklenených povrchov. Vyskúšajte ich, urobia vám veľkú službu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky?

Buďte pravidelne informovaný o našich novinkáchPrihláste sa na odber newslettera

    +421 915 879 645 herplast@herplast.eu