Neviditeľná hranica medzi interiérom a exteriérom – to sú okná nášho domu

16. marca 20210

Bývanie v dome poskytuje svojim obyvateľom neporovnateľne vyšší komfort a voľnosť, a preto sa teší stále väčšej obľube u všetkých vekových kategórií. Možnosť navrhnúť si vlastné bývanie podľa svojich predstáv, či už ide o novostavbu, alebo rekonštrukciu staršieho domu, však so sebou prináša množstvo výziev a kompromisov. Ktoré materiály sú najvhodnejšie? Aká strecha nášmu domu najviac pristane? Ktorý typ okien vybrať, aby bol pohľad cez ich rám pastvou pre oči a pohladením pre dušu? Množstvo otázok blúdi v hlave každého novopečeného majiteľa rodinného domu. Zastavme sa práve pri výbere okien, pretože každé je krásne, pôsobivé a pri troche šťastia aj kvalitné, no nie všetky sú vhodné práve na náš vysnený dom.

Drevené, plastové alebo hliníkové?

Hranicu medzi interiérom nášho domu a dvorom, záhradou či ulicou tvoria práve okná. V závislosti od toho, aký pohľad sa nám za nimi núka, si dovolíme odvážne naplánovať ich veľkosť a prevedenie. Toto je však tá najjednoduchšia časť celého procesu pri výbere okien. Veľkosť a ich umiestnenie iste zohrávajú v celkovom estetickom ponímaní stavby kľúčovú úlohu. Okná však musia okrem estetickej stránky spĺňať oveľa viac kritérií, napríklad aj požiadavky na ich bezproblémovú funkčnosť a celkovú životnosť. Výber materiálu by sme preto mali veľmi dôkladne zvážiť.

Okná z dreva majú prirodzený vzhľad a sú nadčasové

Drevo je jedným z mála prírodných materiálov, ktoré stovky rokov odoláva všetkým módnym trendom a drží si stálu pozíciu nielen v oblasti stavebníctva, ale aj bytovej architektúry. Ak by sme sa obzreli pár rokov do minulosti, len veľmi zriedka by sme našli na domoch alebo stavbách všeobecne iný typ okien ako drevené. Napriek tomu, že v súčasnej dobe hrajú prím okná plastové, vďaka novým technológiám spracovania dreva dostali drevené eurookná opäť novú šancu zažiariť. Atmosféra, ktorú dokážu domovu vdýchnuť, je autentická. Drevo má veľmi dobré tepelnoizolačné a zvukové vlastnosti, je trvácne a v prípade potreby aj opraviteľné.

Drevené okná sa preto jednoznačne hodia nielen do horského prostredia, ale budú ozdobou každého murovaného a nízkoenergetického či pasívneho domu. Ich mohutný rám z kvalitného dreva má dlhú životnosť a vo väčšine prípadov prežije nás aj naše deti. Nesmieme tiež zabudnúť na ich ekologickú stránku a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Aj keď nepatria do tej najlacnejšej cenovej relácie, investícia do nich sa nám mnohonásobne vráti. Najväčším benefitom drevených okien bol a je ten pocit tepla, ktoré dokážu vdýchnuť každému interiéru a vďaka ktorému sa zo stavby stáva domov.

Plastové okná sú kvalitné a krásne, nie sú však pre každého

Boom výmeny starých drevených okien za tie plastové je už snáď za nami, no plastové okná sa stále tešia veľkej obľube všetkých, ktorí stavajú, rekonštruujú či modernizujú. Ich čistý vzhľad, odolnosť voči atmosférickým vplyvom a priaznivá cena je lákadlom pre každého, kto od svojho okna očakáva funkčnosť a jednoduchú údržbu. Množstvo farebných odtieňov od klasických bielych, cez imitácie dreva až po moderné šedé odtiene sú predpokladom ich začlenenia do ktoréhokoľvek typu stavby a prostredia. Pravda však je, že aj keď nikdy nedokážu vytvoriť v miestnosti taký exkluzívny dojem ako okná drevené, stále dodajú stavbe dostatok elegancie a štýlovosti. Nevýhodou by mohla byť snáď len ich neznášanlivosť vysokých teplôt, lebo strácajú na stabilite či farebnej stálosti. Rovnako nie sú ani najvhodnejším riešením veľkých presklených plôch s posuvnými dverami. Ich skvelé izolačné vlastnosti a priaznivá cena z nich však robia tú povestnú jednotku na trhu s oknami.

Luxus v podobe hliníka

Asi najmenšie zastúpenie medzi všetkými druhmi okien u nás majú okná hliníkové. Nie je to preto, že by zaostávali v kvalite či dokonca v dizajne. Práve naopak! Moderné hliníkové okná svojimi technologickými vlastnosťami, trvácnosťou a dlhou životnosťou už dávno predbehli okná drevené či plastové. Ich tenké, a napriek tomu vysoko stabilné a pevné rámy dokážu hravo udržať aj veľké presklené plochy a ani slnko či silný vietor nie sú pre nich dostatočne silným protivníkom. Elegantné prevedenie s maximom priestoru pre sklo z nich tak robí takmer neviditeľnú hranicu medzi miestnosťou a priestorom za ňou. Vďaka pevnosti, a zároveň ľahkosti hliníka umožňujú použiť na zasklenie aj hrubšie, teda aj podstatne ťažšie izolačné sklá, čo len zvyšuje ich izolačné vlastnosti. Sú vhodné na použitie veľkých posuvných plôch, pretože sú tvarovo stále a ani časom či vplyvom teplôt nedochádza k ich deformácii. Navyše sú po drevených oknách ďalšou ekologickou voľbou, pretože hliník je kov veľmi dobre recyklovateľný. Napriek všetkým ich benefitom v ich neprospech hrá pomerne vysoká cena.

Niekto múdry raz povedal: Zem sme nezdedili po našich rodičoch, ale požičiavame si ju od našich detí. Múdrosť, ktorá má svoje opodstatnenie v každom našom rozhodnutí, čo v živote urobíme. Či už sa to týka recyklovania, alebo výberu stavebných materiálov, vždy je dobré riadiť sa zdravým rozumom. Aj pri výbere okien sa nám ponúka niekoľko možností, z ktorých každá má svoje pre a proti. Pre niekoho môže byť prvoradé ekonomické hľadisko, niekto si potrpí na prírodných materiáloch a sú aj takí, ktorí chcú byť jednoducho iní. Chcú byť výnimoční a jedineční. Súčasná ponuka je neskutočne bohatá na kvalitné a vysoko estetické prevedenia všetkých typov okien. A možno to bude znieť ako fráza, ale pokúsme sa naše nové okná vyberať s dôrazom na funkčnosť, kvalitné vyhotovenie a ohľaduplnosť k prírode. Až potom by sme mali do výberu zahrnúť aj ďalšie možné kritériá. Možno budeme prekvapení, koľko skvelých možností sa nám takto bude núkať.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky?

Buďte pravidelne informovaný o našich novinkáchPrihláste sa na odber newslettera

    +421 915 879 645 herplast@herplast.eu