Rosia sa vám okná? Vieme, ako proti tomu zabojovať

3. mája 20210

Rosenie okien je problém, ktorý netrápi len majiteľov drevených alebo starších plastových okien. Ak si myslíte, že je spôsobené len samotnými oknami, teda ich nízkymi tepelnoizolačnými vlastnosťami, pozri sme sa na problém komplexnejšie. Aj pri najkvalitnejších oknách s izolačným trojsklom sa často ráno po studenej noci môžete stretnúť s tenkou vrstvou kondenzu po okrajoch okna. A hoci sa tohto problému nedá vždy zbaviť úplne, máme pre vás pár tipov, ako ho riešiť čo najmenej.

Kde sa berie rosa na oknách?

Rosa sú vyzrážané vodné kvapky, ktoré vznikli kondenzáciou vodnej pary zo vzduchu. Pokiaľ sa usadia na predmetoch, ktorých teplota je nižšia, ako je rosný bod okolitého vzduchu, začnú sa na povrchu tohto chladného predmetu zrážať. Rosný bod, resp. absolútna vlhkosť vzduchu je v podmienkach miestnosti teplota, pri ktorej vzduch dosiahne 100 % relatívnu vlhkosť. Znamená to, že takýto vzduch už nedokáže na seba viazať vodné pary a tie začnú kondenzovať. Zvrátiť tento stav môžeme viacerými spôsobmi.

1.     Pravidelné nárazové vetranie

Vetranie je najjednoduchší a veľmi osvedčený spôsob, ako znížiť vlhkosť v miestnosti. Pravidelné niekoľkominútové vetranie dokáže vymeniť v miestnosti značnú časť vlhkého vzduchu za vzduch suchý zvonka, no zároveň výrazne nezníži teplotu v miestnosti. Iste ste si všimli, že rosa sa na oknách objavuje väčšinou ráno, po chladnej noci. Tento fakt je spôsobený tým, že výrazné zníženie teploty počas noci ochladí tiež povrch vašich okien. Tým, že sa táto teplota dostane pod teplotu rosného bodu, vytvorí sa po okrajoch skla vrstva rosy. Pokiaľ však miestnosť tesne pred spaním poriadne vyvetráte, je šanca, že tvorbu rosy do rána obmedzíte na minimum. Vetranie má význam tiež vtedy, ak sa pod zvýšenú vlhkosť podpíšu aj ďalšie možné faktory, ako napríklad zvýšený počet osôb v miestnosti, sušenie bielizne, varenie, para z kúpeľne či len väčší počet izbových rastlín. Práve tieto zdroje vlhkosti v domácnosti by bolo najlepšie čo najviac eliminovať.

2.     Zvýšte teplotu v miestnosti

Zvýšenie teploty v miestnosti je tiež jednou z možností, ako znížiť vlhkosť vzduchu, a tým predchádzať tvorbe rosy na oknách. Najefektívnejšie je zvýšiť teplotu bezprostredne po vetraní, keď je v miestnosti minimum vlhkosti. Teplý vzduch totiž dokáže absorbovať oveľa viac vodných pár ako vzduch studený. Zvýšením teploty zároveň zvýšite aj hodnotu teploty rosného bodu.

3.     Neprekrývajte radiátor parapetom+

Aj keď krásny široký parapet prináša množstvo možností, ako s ním naložiť, pre klímu vo vašom dome to nie je najšťastnejšie riešenie. Parapet by preto v prípade, že vykurujete radiátormi, radiátory nemal nikdy prekrývať. Práve vo vykurovacom období, keď je slnečného svetla podstatne menej ako v lete, by na parapetných doskách nemali byť ani izbové rastliny. Tie totiž ešte viac prispievajú k tvorbe vlhkosti a roseniu okien.

Ak už nič nepomáha, používajte pohlcovače vlhkosti

Zvýšená vlhkosť v dome môže byť jav trvalý alebo len dočasný. V prípade, ak ste čerstvými vlastníkmi novostavby, pri ktorej boli použité mokré procesy, je viac než pravdepodobné, že nejaký čas bude vlhkosť vaším úhlavným nepriateľom. V takýchto prípadoch je najrozumnejším riešením prizvať do boja techniku. Pohlcovače vlhkosti, odsávače pár a rôzne ventilátory budú v tomto boji iste veľmi nápomocné.

Kvalitné okná tesnia tak dokonale, že bránia výmene vlhkého vzduchu z miestnosti za ten suchší zvonka. Veľakrát to cítiť nielen na klesajúcich faktúrach za kúrenie, ale aj tvorbou rosy na oknách či v niektorých prípadoch dokonca nebezpečnými plesňami na stenách. Kým však zarosené okná nie sú pre ľudí zdravotnou hrozbou, o plesniach sa to už povedať nedá. Práve preto je veľmi dôležité aj pri kvalitných oknách venovať zvýšenú pozornosť práve vlhkosti vzduchu vo vašom dome.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky?

Buďte pravidelne informovaný o našich novinkáchPrihláste sa na odber newslettera

    +421 915 879 645 herplast@herplast.eu